Kampen mellan USA och Kina om dominans på haven i Asien är just nu i ett något lugnare skede, trots Kinas maritima provokationer. Men experter menar att Peking bidar sin tid, och att mer kan komma att hända nästa år.
USA och Kina höll sitt andra möte inom ramen för det militära maritima samrådsavtalet för 2025 i Hawaii den 18–20 november. Det är en maritim dialog mellan de två nationerna som hålls två gånger om året. Den kinesiska flottan beskrev i sina kommentarer diskussionerna som ett konstruktivt utbyte om säkerheten i luftrummet och på havet, enligt den statliga nyhetsbyrån Nya Kina.
Peking betonade åter sitt motstånd mot alla åtgärder som vidtas ”med fri sjöfart som förevändning”, som man uttryckte sig. Samtidigt agerar man aggressivt och expansionistiskt på flera ställen på havet, bland annat på den omtvistade ön Woody Island i Sydkinesiska havet. Dessutom genomför man skarpa skjutövningar till havs som ett sätt att straffa sina rivaler – nu senast Japan, i frågan om Taiwan.













