Två av kyrkans högsta ledare i Jerusalem besöker den kyrka i Gaza City som under torsdagen träffades vid ett israeliskt anfall.
Vid attacken dödades två kvinnor och prästen Gabriel Romanelli skadades.
Den katolska latinska patriarken av Jerusalem, Pierbattista Pizzaballa, och hans grekisk-ortodoxa motsvarighet, Theophilos III, leder en "kyrklig delegation" för att träffa lokala kristna i Gaza, sade kyrkorna i ett uttalande.
Besöket är mycket ovanligt. Israel kontrollerar strikt allt tillträde till Gazaremsan.
Enligt Israel var attacken mot kyrkan ett misstag. I ett uttalande från premiärministers kansli beklagar Benjamin Netanyahu ”att Heliga Familjens kyrka i Gaza träffades av misstag.”
Under fredagen uppgav Vatikanen att påve Leo XIV har talat med Netanyahu i telefon. Påven upprepade sin vädjan om förhandlingar och ett slut på kriget.
Kristna utgör en liten minoritet i Gazaremsan. Runt 1 000 av territoriets dryga två miljoner människor är kristna, merparten av dem ortodoxa.