Krigarkungen Karl XII:s okända fältbok har hittats på Göteborgs universitetsbibliotek av en forskare, rapporterar Göteborgs-Posten.
Flera kapitel i den 268-sidiga fältboken skrevs inför slaget i Poltava våren 1709. Boken innehåller också detaljrika illustrationer i form av ritningar, figurer och truppformationer.
Det unika fyndet gjordes av en slump av Antoaneta Granber, docent och universitetslektor i slaviska språk vid Göteborgs universitet. Det var när hon letade efter skrifter av intresse inom hennes forskningsområde som hon hittade fältboken i den Hvitfeldska samlingen, som donerades till universitetsbiblioteket 1967.
– Min första reaktion var att det här är nog välkänt – det är säkert bara jag som inte känner till den. Men fältboken är helt okänd, och ingen visste om att den fanns, säger hon till GP.
Fältboken – som är inbunden i ett läderband – pryds av förgylld skrift på ryggen och sträcker sig från 1707 fram till året före Karl XII:s död, 1717.
Vissa kapitel, om än inte alla, är underskrivna av kungen själv med signaturen ”Carolus”. Signaturen ”L.S” förekommer också, vilket står för Locco Sigilli, det vill säga ”i stället för sigill”.
Andra signaturer som figurerar är kungens närmaste rådgivare Carl Piper, samt friherren och militären Samuel Åkerhielm, som ansvarade för Karl XII:s kansli.










