Liberalernas tidigare röda linje mot SD var inte logisk och bidrog till ett rekordlågt opinionsstöd, enligt arbetsmarknadsminister Johan Britz (L).
– Det är sex månader kvar till valet. En ledare för ett parti behöver agera när situationen för partiet är som det är, säger han.
Johan Britz tänker likt alla andra L-ministrar i regeringen avgå om Liberalernas partiledare Simona Mohamsson petas på söndag. Men han är inte orolig.
– Simona har lagt fram en plan för ett parti som befinner sig i en mycket utsatt situation. Hon visar på ledarskap och är beredd att leda det här partiet mot valdagen. Och hon har varit tydlig med vad hon tror krävs för att det ska gå bättre för Liberalerna, och jag har inte hört någon som har en bättre idé, säger han.
Var en felbedömning
Mohamsson kramade om SD:s Jimmie Åkesson på en pressträff i fredags och presenterade överenskommelsen ”Sverigelöftet” som innebär att partierna kan sitta i regering ihop. Det var nödvändigt för ett parti som ligger på runt 2 procent i opinionsmätningarna, enligt Britz.
– Vi har historiskt lågt stöd hos väljarkåren. Den linje vi hade i regeringsfrågan hängde inte ihop.
Han trodde att L:s tidigare besked om att hålla SD utanför regeringen skulle locka väljare att byta block från vänster till höger.
– Det har ju visat sig vara en felbedömning, säger han.
Tror du att ert opinionsstöd kommer öka om Mohamsson får stöd på söndag?
– Det är svårt att ge någon prognos om, men jag är övertygad om att det är nödvändigt att vi gör detta. Är det tillräckligt för att det ska gå bra för Liberalerna? Nej, det är det knappast, utan vi kommer behöva göra mer.
Flera hoppar av
Omsvängningen blir en möjlighet för L att prata om sakfrågor i stället för regeringsfrågan, enligt Britz.
Samtidigt har många företrädare hoppat av sina positioner efter fredagens besked. Ett tungt besked är att Jan Jönsson, ledare för L i Stockholms stadshus och som länge har varit kritisk till SD-samarbete, har lämnat Liberalernas partistyrelse, enligt DN.
– Jag hoppas att så många som möjligt väljer att stanna i Liberalerna, säger Britz och fortsätter:
– Den här frågan har till viss del legat som en våt filt över vårt parti i många år. Det finns de som tycker att vi borde ha gjort det här mycket tidigare. Det finns de som tycker att vi inte borde göra detta alls. Jag har full respekt för båda de synpunkterna och åsikterna. Men det är sex månader kvar till valet. Och en ledare för ett parti behöver agera när situationen för partiet är som det är.













