Samtliga ministrar i Liberalerna avgår om partiledaren Simona Mohamsson förlorar ödesomröstningen på söndag. ”Vi har stått sida vid sida i över ett decennium i svensk politik. Och jag står fortsatt vid hennes sida i dag", skriver klimatminister Romina Pourmokhtari i en kommentar.
På söndag avgörs om Liberalernas nya SD-linje håller. Endast en punkt finns på dagordningen: Ja eller nej till omval av Simona Mohamsson. I praktiken är det också en omröstning om hennes nya samarbete med Sverigedemokraterna.
Nu meddelas att samtliga L-ministrar i regeringen avgår om Mohamsson petas på det extrainsatta landsmötet.
”Det stämmer. Jag har svårt att se att jag kan stanna annars. Jag arbetar på Simonas mandat, och tror på att den här linjen är helt rätt”, skriver arbetsmarknadsminister Johan Britz.
Alla står bakom
Gymnasie- och högskoleminister Lotta Edholm skriver att hon är övertygad om att Mohamsson kommer att få förnyat förtroende på landsmötet. Även Nina Larsson, jämställdhetsminister, meddelar på liknande sätt att hon står bakom Mohamssons linje i regeringsfrågan.
”I ett osäkert geopolitiskt läge och med stora utmaningar för svensk ekonomi behöver Sverige stabilitet och ett ansvarsfullt ledarskap. Jag är övertygad om att Simona kommer att få ett förnyat förtroende, och skulle det inte bli så kommer jag avgå”, skriver Larsson.
Detsamma gäller för klimat- och miljöminister Romina Pourmokhtari.
”Jag har känt Simona Mohamsson i många år, och vi har stått sida vid sida i över ett decennium i svensk politik. Och jag står fortsatt vid hennes sida i dag", skriver hon.
Få fram motkandidat
Partikritiker försöker samtidigt vaska fram en motkandidat till Mohamsson. Länsförbundet i Värmland meddelar att man inte har förtroende för henne, rapporterar P4 Värmland.
”Jag är arg och besviken”, säger Niklas Wikström, ordförande i länsförbundet i ett pressmeddelande, enligt kanalen.
Tretton partistyrelseledamöter röstade ja till Mohamssons nya linje om SD-samarbete vid ett möte i fredags. Åtta röstade nej.
Partistyrelseledamoten Ina Lindström Skandevall från Sundsvall var en av de åtta i minoritet som röstade nej. Det var bara någon timme före det att Simona Mohamsson och SD-ledaren Jimmie Åkesson presenterade sitt avtal och kramades på en pressträff.
– Jag tycker att man ska ta fram en alternativ kandidat eftersom partiledningen har valt att göra det till en personfråga, säger Lindström Skandevall.














