Israel kommer att öppna gränsövergången i Rafah de kommande dagarna, meddelar israeliska myndigheter. Egypten, dit Gazabor i så fall skulle kunna resa, uppger dock att inget avtal har ingåtts om att palestinier ska få komma dit.
Åtgärden är ”i enlighet med avtalet om vapenvila och direktiven från den politiska ledningen”, uppger den israeliska myndigheten Cogat enligt The Times of Israel.
Palestinier ska enligt det israeliska uttalandet kunna lämna Gaza via övergången i samordning med Egypten, efter ett säkerhetsgodkännande av Israel och med hjälp av en EU-delegation.
Egypten nekar dock till att något avtal har ingåtts om att Gazabor ska få resa över gränsen. En tjänsteman uppger för statsanknutna Al Qahera News att en sådan överenskommelse skulle behöva innebära att gränsen skulle öppna för trafik i båda riktningarna.
Gränsövergången i Rafah stängdes när israeliska styrkor invaderade området i maj 2024. Den öppnades kortvarigt i februari i år, då enbart för att tillåta ett antal sjuka och skadade palestiniers evakuering för vård utanför Gazaremsan.
På tisdagen uppgav Läkare utan gränser att minst 16 500 palestinier bedöms behöva sjukvård utanför Gazaremsan.
Det finns ännu inga uppgifter om när palestinier som lämnat Gaza till följd av kriget kan få återvända.














