Israel utför nya flyganfall i Libanon, efter att ha uppmanat invånare i landets södra delar att lämna sina hem. Bara under det senaste dygnet har fler än 100 000 människor drivits på flykt.
Under den senaste upptrappningen i Libanon har fler än 667 000 av landets invånare flytt och sökt myndigheternas hjälp, enligt svenska Karolina Lindholm Billing, FN:s flyktingorgan UNHCR:s representant i Libanon.
– Det är en ökning med 100 000 på bara ett dygn, säger hon på länk från Beirut vid en pressträff som hålls i Genève, rapporterar AFP.
Fördrivningen sker i en högre takt än den gjorde i det skärpta konfliktläget mellan Israel och Hizbollah år 2024, tillägger Lindholm Billing.
Bombat vid Tyr
Israel har utfört en attack i närheten av staden Tyr, på kusten i den södra del av Libanon som den israeliska militären har ryckt fram i under den senaste veckan.
Anfallet föregicks av nya uppmaningar till alla invånare i området – det som tidigare skulle bli en internationellt vaktad buffertzon söder om Litanifloden – att evakuera norrut.
Att stanna innebär ”risk för livet”, skrev den israeliska militärens arabisktalande talesperson Avichay Adraee på X tidigare på morgonen.
Omfattande flykt
Liknande varningar utfärdades under kriget mellan Israel och Hizbollah 2023 och 2024, vilket ledde till att hundratusentals libaneser fördrevs.
Enligt avtalet om vapenvila mellan Hizbollah och Israel som slöts i november förra året skulle styrkor från bägge sidor successivt dra sig tillbaka från området söder om floden.
Israel har också attackerat södra och östra Libanon under natten, enligt Libanons statliga nyhetsbyrå NNA. Även Bekaadalen uppges ha blivit attackerad.













