Två personer har dödats och ett 20-tal har skadats i nattliga ryska attacker mot Ukraina. Flera av de skadade uppges vara barn.
Ryssland attackerade Ukraina med fler än 650 drönare och fler än 50 robotar i natt, enligt president Volodymyr Zelenskyj.
"Det är viktigt att alla sådana ondskefulla attacker mot civila slår tillbaka mot Ryssland med konkreta konsekvenser – sanktioner och verklig press", skriver han på X.
Dödsfallen samt merparten av de skadade rapporteras från Zaporizjzja i landets sydöstra del, skriver nyhetsbyrån AFP. På bilder syns hur flera våningar i ett större bostadshus kollapsat.
Flera personer har även skadats i angrepp i närheten av Kiev, rapporterar The Kyiv Independent. Explosioner har enligt tidningen också hörts i landets västra delar, långt från frontlinjen i öst.
Angreppen har gjort stora delar av Ukraina strömlöst.
"Ryssland fortsätter med sin energiterror", skriver landets energiminister Svitlana Hryntjuk på X och uppger att de ryska styrkorna attackerat med både robotar och drönare.
I samband med de ryska anfallen skickade Polen och allierade länder upp stridsflygplan, uppger polsk militär på X. Även markbaserade luftvärn och radarspaningssystem sattes i beredskap.
"Dessa operationer är av förebyggande karaktär och syftar till att säkra och skydda luftrummet, särskilt i områden som gränsar till de hotade områdena", skriver de.

















