Regeringen ger regionerna möjlighet att halvera priset på månadskort i kollektivtrafiken. Sänkningen ska gälla från 1 juli till årsskiftet.
– Vi försöker ta svenska folket genom en rätt komplicerad tid säkerhetsmässigt och ekonomiskt, säger statsminister Ulf Kristersson (M).
Irankriget har drivit upp priset på bensin och diesel och regeringen och Sverigedemokraterna har tidigare presenterat sänkta drivmedelsskatter.
Nu kommer stöd till kollektivtrafiken, som gör det möjligt för regionerna att halvera biljettpriserna på ett månadskort från 1 juli till den 31 december.
– Prissänkningen sker genom att staten kompenserar de regioner som sänker priset med 50 procent under andra halvan av 2026, säger L-ledaren Simona Mohamsson på en pressträff tillsammans med de andra Tidöledarna.
Motiverat att låna
Det handlar om totalt 6,5 miljarder kronor i en extra ändringsbudget till landets regioner.
Ulf Kristersson menar att det är motiverat att staten lånar till förslaget och pekar på att det är ett tillfälligt stöd.
– Vi vill undvika att konjunkturen dras ned mer av det som händer i Mellanöstern.
– Uppmuntrad kollektivtrafik minskar också trycket på bränsleförbrukningen i Sverige, säger han på en pressträff tillsammans med de andra Tidöledarna.
Samtidigt pekar regeringen på att det finns en risk att effekterna av kriget i Mellanöstern blir långvariga. Även om kriget skulle ta slut i morgon räknar regeringen med ekonomiska effekter under hela 2026.
På frågan vem som ska våga höja priserna igen vid årsskiftet blir Kristerssons svar att ”man får följa utvecklingen".
– Just nu arbetar vi med att det här trots allt är en övergående kris i Mellanöstern, säger han.
”Valfläsk”
Stödet till kollektivtrafiken välkomnas av Miljöpartiet, som däremot vill se en permanent sänkning. Språkröret Daniel Helldén hävdar dock att regeringens förslag handlar om ”valfläsk”:
”När inflationen slog som hårdast fick svensk kollektivtrafik inte en krona i stöd. Nu, med drygt hundra dagar kvar till valet, försöker samma regering låtsas som att den bryr sig om kollektivtrafikens resenärer”, säger han i en kommentar.
Även Vänsterpartiets ledare Nooshi Dadgostar anser att sänkningen bör permanentas.
”Mer än 450 ska inte ett månadskort kosta för en vuxen någonstans i Sverige. Sänkningen är här för att stanna”, skriver Dadgostar i ett inlägg på X.
Totalt omfattar regeringens krispaket 17,5 miljarder kronor. I det ingår även stöd till jordbruket och inrikesflyget. Alla åtgärder i paketet är tillfälliga.











