Nationella prov genomförs felaktigt vid hälften de komvuxutbildningar som Skolinspektionen har gjort tillsyn vid. Gymnasieminister Lotta Edholm (L) ser allvarligt på detta och kräver att de ansvariga ser till att gällande rutiner följs.
Epoch Times skrev nyligen om att Skolinspektionen hade upptäckt allvarliga brister vid sin tillsyn av nationella prov vid kommunala vuxenutbildningar (komvux). Det handlade bland annat om att lärarna försökte eliminera fusk på sätt som inte var i överensstämmelse med reglementet, att det saknades rätt utrustning och att eleverna inte fick möjlighet att genomföra provet på likvärdiga grunder.
– Skolinspektionens granskning visar på omfattande brister, det är naturligtvis mycket allvarligt eftersom proven är avgörande för likvärdigheten, säger gymnasieminister Lotta Edholm i ett mejl till Epoch Times.












