Flera ukrainska städer har utsatts för ryska drönar- och robotattacker under natten mot lördagen. Sju personer har konstaterats döda och ett stort antal har skadats.
Explosioner har inträffat i bland annat Dnipro och Charkiv. Även mål i staden Bila Tserkva strax utanför huvudstaden Kiev har träffats, rapporterar The Kyiv Independent.
Minst fyra personer har hittats döda i Dnipro efter en rysk attack under natten. Under förmiddagen dödades ytterligare en person i en attack i samma bostadsområde, meddelar regionens guvernör Oleksandr Hanzj på meddelandetjänsten Telegram.
Tiotals skadades också i staden under nattens drönar- och robotattacker som träffade ett fyravåningshus, företag och infrastruktur, uppger Hanzj.
Två personer har dödats i staden Nizjyn i regionen Tjernihiv, rapporterar The Kyiv Independent.
Skadade rapporteras även från attacker i Odessa, Cherson och Charkiv, uppger lokala myndigheter.
President Volodymyr Zelenskyj uppgav under morgonen på X att fyra personer är döda och 30 skadade efter nattens attacker, utan att specificera var i landet.
”Varje sådan attack bör tjäna som en påminnelse till våra partners om att situationen kräver omedelbara och kraftfulla åtgärder och en snabb förstärkning av vårt luftförsvar”, skriver han.
Den ryska Belgorodregionens guvernör Vjatjeslav Gladkov uppger att en kvinna har dödats och en man har skadats allvarligt i en ukrainsk drönarattack.














