Det råder betydande lavinfara med farliga förhållanden i Kebnekaisefjällen, delar av Abisko- och Riksgränsfjällen och västra Vindelfjällen inför påsken, visar Naturvårdsverkets sajt Lavinprognoser. Antalet laviner varit rekordhögt den här säsongen, enligt myndigheten.
Påsken närmar sig och med den fjällturismen. I vanliga fall brukar våren innebära ett säkrare lavinläge jämfört med början av säsongen.
– I år har vi ett helt annat läge, ganska unikt sett till de tio åren vi gjort lavinprognoser, säger Mattias Tarestad, lavinexpert på Naturvårdsverket.
Farlig säsong
Den här säsongen är antalet laviner det högsta på åtminstone tio år. Eftersom vintern började snöfattigt har snötäcket instabila grundlager. När det belastas av ny snö, regn eller värme kan laviner utlösas.
Varje säsong dokumenterar Naturvårdsverket mellan 40 och 50 större laviner som lösts ut av mänsklig påverkan.
– Nu är vi uppe i 120 stycken och har hela april kvar, säger Mattias Tarestad.
Fram till klockan 18.00 på torsdagen är risken för laviner betydande – en trea på den femgradiga skalan – i delar av Norrbottens och Västerbottens fjällvärld. Längre söderut bedöms risken som liten.
”Häftigaste åken” får vänta
Under onsdagskvällen har SMHI även utfärdat en orange varning för vind och snöfall på kalfjället i Norrbottensfjällen.
Förra veckan skadades tre personer, varav en allvarligt, efter att ha dragits med i en lavin vid Riksgränsen i Kiruna kommun. Drygt två veckor tidigare gick en lavin vid Kebnekaise. En kvinna drogs med och låg begravd en och en halv meter under snön i tio minuter, men hon klarade sig med lindriga skador.
Leder och preparerade skidbackar är generellt lavinsäkra. Den som rör sig i osäkrare områden bör följa lavinprognoserna, ha rätt kunskap och utrustning– och vara beredd på att välja bort vissa områden.
– De häftigaste åken kan nog vänta till en annan vintersäsong, säger Mattias Tarestad.














