Tre unga personer har gripits misstänkta sedan Norrköping på söndagen drabbades av två explosioner och ett misstänkt farligt föremål, uppger polisen.
En explosion inträffade vid en port till ett flerfamiljshus i norra Norrköping sent på söndagskvällen. Explosionen var den andra i staden under helgen. Samtidigt undersökte polisen ett misstänkt farligt föremål i ett annat område i kommunen.
Polisen bekräftar att tre personer har gripits, två män under 20 år och en pojke under 15 år.
– Det enda jag kan säga är att de är misstänkta i något eller några av de här tre händelserna vi har haft sedan i går, säger polisens presstalesperson Olle Älveroth.

Under söndagen larmades polisen i Norrköping om två sprängningar och ett farligt föremål. Foto: Anders Humlebo/TT
Enligt P4 Östergötland misstänks de för allmänfarlig ödeläggelse och brott mot lagen om explosiva och brandfarliga varor.
Boende inrymdes
Larmet om explosionen under natten mot måndagen kom strax efter klockan 23.
– Vi har precis avslutat en genomsökning av trapphuset och knackat på samtliga dörrar. Vi har inte hittat någon person som är skadad och nu är vårt fulla fokus att samla information om vad som exploderat, sade Martina Gradian, presstalesperson vid polisen, strax efter midnatt.
Nationella bombskyddet kallades till platsen och boende i huset inrymdes i sina lägenheter under natten. Händelsen utreds som allmänfarlig ödeläggelse och brott mot lagen om brandfarliga och explosiva varor.
”Kraftig smäll”
En boende i huset kände av explosionen.
– Det var som att något tungt landade på balkongen, en dov kraftig smäll, säger personen till Norrköpings Tidningar.
Lite tidigare under kvällen, klockan 22.34, kom larm om ett misstänkt farligt föremål i ett villaområde utanför staden. Boende i fyra hus inrymdes samtidigt som nationella bombskyddet undersökte föremålet.
– Det enda jag kan säga är att det är ett misstänkt explosivt föremål som vi just nu analyserar och undersöker, säger Olle Älveroth.
Utreder samband
Under natten till söndagen inträffade en annan explosion vid ett flerfamiljshus i staden. Då fick både bilar och byggnaden skador. En man i 70-årsåldern fördes till sjukhus, men skadorna uppges inte ha varit allvarliga.
– Vi undersöker självklart om explosionerna har något samband, sade polisens presstalesperson Martina Gradian tidigare.













