Vindkraften lider av svåra problem med kraftig olönsamhet. Trots detta förespråkar branschorganet Energiforsk expansion av vindkraften som ett sätt att komma ikapp Kina inom elektrifiering. Det är dock inte uppenbart att denna rekommendation ligger i linje med Energiforsks egna riktlinjer.
Energiforsk ägs av branschorganisationerna Energiföretagen Sverige och Energigas Sverige, det statliga affärsverket Svenska kraftnät, samt gas- och energiföretaget Nordion Energi. På sin hemsida framhålls att Energiforsk sprider kunskap för att bidra till ett robust, hållbart och konkurrenskraftigt energisystem. Presentationen avslutas med det äppelkäcka utropet ”Energiforsk gör energivärlden klokare!”
Energiforsks VD verkar inte ha läst sin egen organisations självförhärligande panegyrik, vilket manifesteras i en debattartikel nyligen. Ämnet för denna drapa är hur Sverige och EU ska kunna komma ikapp Kina inom elektrifiering.












