Mängder av bidrag lyser upp Värmlands museum när tävlingen Värmlands pepparkakshus återuppstår. Här samsas allt från enkla stugor till modeller av lokala byggnadsikoner, skapade av både nybörjare och proffs.
Nu sprider 44 bidrag i tävlingen Värmlands pepparkakshus 2025 julstämning i utställningen på Värmlands museum. Tävlingen, en tidigare tradition som har återupptagits efter ett uppehåll sedan 2015, lockar både unga och äldre deltagare. Karin Åberg Waern, museets utställningschef, säger att man ville satsa på en trevlig jultradition där alla är välkomna att delta.
– Vi tyckte att det skulle vara roligt att återuppväcka denna tradition i år, då vi har haft arkitektur som ett tema i samband med att det europeiska byggnadsvårdsåret 1975 har uppmärksammats, säger hon.














