Ukraina och Ryssland har avslutat två dagars möten om ett slut på det ryska invasionskriget. Det sker en ny utväxling av fångar – men de två avgörande frågorna ser ut att ligga kvar på bordet.
Delegationer från bägge länder har träffats i Abu Dhabi tillsammans med medlande amerikanska sändebud. I samma veva som torsdagens samtal avslutades meddelade Moskva att länderna till följd av förhandlingarna har utväxlat 314 krigsfångar med varandra.
Efter onsdagens samtal slog Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj an en optimistisk ton. Hans chefsförhandlare Rustem Umjerov beskrev samtalen som ”innehållsrika och produktiva”.
Rysslands förhandlare Kirill Dmitrijev sade till statsstyrda Tass att det sker framsteg, men han anklagar också europeiska länder för att försöka lägga sig i och ”störa processen”.

Möte i Moskva den 22 januari. USA:s sändebud Steven Witkoff, andre man från vänster, och president Trumps svärson Jared Kushner, tvåa från höger, träffade bland andra den ryske förhandlaren Kirill Dmitrijev, i mitten, och president Putins rådgivare Jurij Usjakov, längst till vänster. Foto: Alexander Kazakov/Sputnik/Kreml/poolfoto via/AP/TT
Vill ha hela regionen
Från rysk sida har det hittills lagts fram som att det är upp till Ukraina om en lösning ska nås. Tills dess kommer Rysslands krigföring att fortsätta, meddelade president Putins talesperson Dmitrij Peskov medan samtalen pågick på onsdagen.
Ryssland står såvitt känt fast vid krav om att Ukraina ska lämna ifrån sig hela regionen Donbass. Den står till stor del under rysk ockupation, men inte helt. Ryska styrkor avancerar vid frontlinjen, men i väldigt långsam takt och med stora förluster av soldater.
USA har tidigare rapporterats föreslå att frontlinjen fryses där den är. Under torsdagens samtal förde ryska statsmedier fram uppgifter om att Ryssland kräver att ”alla länder” erkänner Donbass som ryskt i juridisk mening, vilket vore en höjning av insatserna.
Garanti mot nya krig
Den andra stora frågan är vilka säkerhetsgarantier Ukraina ska få för att Ryssland inte ska kunna anfalla på nytt i framtiden. Ett förslag, som har rapporterats av Financial Times, skulle gå ut på att Ukrainas allierade i Europa sätts in om det sker några överträdelser – och att USA kliver in om dessa pågått i minst tre dygn.
Natos generalsekreterare Mark Rutte var i Kiev på onsdagen och beskrev de säkerhetsgarantier som föreslås som ”bergfasta”.
Rysslands utrikestalesperson Maria Zacharova har upprepat att Ryssland kommer att se utländska styrkor i Ukraina som legitima militära mål, utan att specificera om det skulle gälla även i fredstid. I den ryska propagandatidningen Izvestija säger utvalda röster att en Natonärvaro i Ukraina ”ofrånkomligen kommer att leda till framtida försök att hämnas".














