Aftonbladet startar en egen radiokanal och får ett sändningstillstånd på NRJ:s bekostnad. ”Det här är ett chockbesked som vi har svårt att ta in. Vi är både ledsna och upprörda”, säger NRJ:s vd Richard Mazeret.
Lotta Folcker, Aftonbladets publisher, säger att tidningen ska ”bygga något nytt på den svenska ljudmarknaden”.
– Det här är en av våra största satsningar på många år, och ett tydligt uttryck för vår ambition att nå fler med journalistik i vardagen, säger hon i Aftonbladet.
Även Bauer Media Audio Filial (Mix Megapol) och Kilohertz AB (Rix FM) beviljas tillstånd, vilka gäller för perioden 2026–2034.

NRJ, där Anis Don Demina och Sofia Wistam sänder morgonshowen blir av med sitt nationella radiotillstånd. Foto: Stefan Jerrevång/TT
Bara tre tillstånd
Det delas bara ut tre nationella sändningstillstånd för kommersiell radio i Sverige. Tidigare fördelades sändningstillstånd till högsta budgivare vid en auktion, men numera fördelas de av Mediemyndigheten.
När de väljer att ge ett tillstånd till Aftonbladet innebär det att radiostationen NRJ blir av med sin licens.
”Ledsna och upprörda”
”Vi är både ledsna och upprörda. 1,5 miljoner lyssnare blir av med sin radiostation och våra medarbetare riskerar att bli av med sina jobb”, säger NRJ:s vd Richard Mazeret i ett pressmeddelande.
Mediemyndigheten motiverar sitt beslut med att Aftonbladets radiokanal kommer att erbjuda något nytt.
”Mot bakgrund av den innehållsmässiga bredden på de inkomna ansökningarna bedömer Mediemyndigheten att två tillstånd bör meddelas för musikkanaler och ett tillstånd för en programtjänst med ett innehåll som i dag inte finns representerat i den kommersiella radion”, skriver de i ett pressmeddelande.
NRJ har sänt radio i Sverige sedan kommersiell radio infördes 1993 och riktar sig till en yngre publik. Bland deras mest kända program finns ”NRJ morgon” med Sofia Wistam och Anis Don Demina som programledare.
Kanalen kommer nu att försöka säkra regionala sändningstillstånd som fördelas under våren.












