Ludvig Åberg spurtade starkt i början av slutrundan i US Masters. Sedan försvann allt hopp med två vattenbesök i ”Amen Corner”.
– Det var nog det sämsta slaget på hela veckan, säger Åberg om missen på hål 12.
Åberg började söndagen på Augusta National med birdie, birdie, birdie och fick hastigt och lustigt se sitt efternamn komma tillbaka på ledartavlorna ute på banan.
Den svenska golfstjärnan var uppe bland de tio främsta.
– När jag kom ut i morse försökte jag komma ut hett, vilket jag gjorde på ett bra sätt, säger Åberg.
Men spurten kom av sig.
Åberg gav sig själv ett par birdiechanser till, som inte utnyttjades. Han gjorde åtta raka par innan allt sket sig på hål 12, det ikoniska korthålet längst ned i “Amen Corner”.
”Snurrigt hål”
Utslaget var inte ens nära att nå greenen – och med plasket i vattnet gick också luften ur Åberg. Det blev en dubbelbogey på hålet.
– Det var nog sämsta slaget på hela veckan. Vi var lite mellan klubbor, det är såklart ett snurrigt hål (med vinden). Elvan spelade vi driven i motvind och sedan inspelet i medvind. Jag försökte spela en liten järnåtta, men tar den lite tjockt och satte den i vattnet.
Åberg hittade sedan vattnet även på hål 13 – för tredje gången den här veckan – men räddade ändå par. Efter birdie på 15 blev det därefter bogeys på både 16 och 17.
Det blev en parrunda för Åberg som slutade på –3 totalt, precis där han inledde dagen.
”Enkla misstag”
I sina två tidigare starter i Masters har Ludvig Åberg slutat tvåa och sjua. Den här gången blev det en delad 21:a plats.
Åberg har gjort 20 birdies under veckan, fler än tidigare år. Men det har inte räckt när han samtidigt har tappat alldeles för många slag.
– Lite för många enkla misstag som stör mig. Nu när jag står här är jag såklart besviken på resultatet.
Med facit i hand hade Ludvig Åberg behövt tangera banrekordet (63 slag) för att komma lika med Rory McIlroy, som vann för andra året i rad på –12.
Alex Norén delade 30:e plats på totalt –1. Efter 77 slag första rundan gick han de resterande tre under par (70 på söndagen) för att nå sin bästa placering hittills i Masters.










