Ledarna på G20-mötet i Hamburg har enats om en kompromiss i klimatfrågan. I slutdokumentet står det att de beaktar USA:s beslut att dra sig ur Parisavtalet. Medlemmarna enas också om att bekämpa handelsprotektionism.
I dokumentet skriver gruppen om klimatet att: "USA kommer att verka för att arbeta nära andra länder för att hjälpa dem att använda fossila bränslen på ett mer rent och effektivt sätt, samt verka för att bidra till att distribuera förnybara och andra rena energikällor mot bakgrund av vikten av tillgång till energi och säkerhet".
Men värden för mötet, Tysklands förbundskansler Angela Merkel, betonar under en presskonferens, efter undertecknandet, att samliga länder utom USA är överens om att Parisavtalet om klimatet är oåterkalleligt. Detta noteras också i själva dokumentet.
Bekämpa protektionism
Handelsfrågorna har varit ett annat hett debattämne under G20-mötet med anledning av att USA:s president Donald Trumps politik att sätta Amerika främst.
I ett uttalande har medlemmarna enats om att bekämpa protektionism och hålla sina marknader öppna för utländsk handel, rapporterar AP. Men det står också att handeln ska vara ömsesidigt fördelaktig och att länder kan ta till åtgärder för att skydda sina egna marknader.
Den tyska förbundskanslern Angela Merkel säger under en presskonferens efter att dokumentet undertecknats att hon glädjer sig över att G20 kunnat enas om att hålla marknaderna öppna och bekämpa protektionismen.
Trump träffar Xi
I dag är det G20-mötets andra och sista dag. Mötet mellan de mäktiga länderna har hållits mot en kuliss av våldsamma protester på gatorna i Hamburg.
Efter två dagar av urartade demonstrationer har nära 200 poliser har skadats, enligt tyska medier.
Spänningar mellan världsledare och känsliga frågor som Nordkorea och Syrien har gjort G20-mötet i Hamburg till ett av de stormigaste på åratal, skriver AFP.
Efter att i går ha träffat Rysslands president Vladimir Putin kommer USA:s president Donald Trump i dag att ha ett möte med Kinas president Xi Jinping.
(TT)