Erdogan: Kanske bara Finland godkänns

Turkiets president Recep Tayyip Erdogan. Arkivbild. Foto: Burhan Ozbilici/AP/TT


Turkiet kan komma att godkänna Finlands Natoansökan även om Sverige får nej. Det säger president Recep Tayyip Erdogan i ett tal.

– Om det är nödvändigt så kan vi komma att ge olika svar. . . Sverige kommer att bli chockerat om vi ger ett annat svar till Finland (än till Sverige), säger han i ett tal till ungdomar i staden Bilecik, som även sändes i nationell tv.

Erdogan upprepade i talet sitt krav på att Sverige som en del i Natoprocessen ska utvisa 130 "terrorister".

Redan prenumerant? Logga in för att läsa vidare
Vill du också läsa politiskt oberoende (på riktigt) ledarartiklar och klassisk inrikes- och utrikesjournalistik utan politisk färgning eller överdrifter?
Tidsbegränsat introduktionserbjudande, endast 1 krona första månaden utan att binda dig! Bara 199 kronor i månaden därefter. Säg upp när du vill!