Smilla Holmberg har presenterat sig för fotbolls-Europa. I en bländande första halvlek mot Tyskland blev 18-åringen målskytt – i sin första mästerskapsmatch från start.
– Det är svårt att ta in faktiskt, säger Holmberg.
”Smilla, Smilla, Smilla!” skanderade den gulklädda änden av Letzigrundstadion i Zürich efter en halvtimmes spel – och konstigt vore väl annars.
– Ja, så fantastiskt. Jag fick lite gåshud. Så kul att så många kunde ta sig hit, de betyder alls för oss, säger Smilla Holmberg efter 4–1-segern som gav svensk gruppseger.
Endast en svensk spelare har varit yngre och nätat för Sverige i en EM-match: anfallslegendaren Hanna Ljungberg.
Delad tvåa
Smilla Holmberg är numera delad tvåa på den listan. Hammarbytalangen, 18 år och 274 dagar gammal på lördagen, fick chansen från start i gruppfinalen mot Tyskland. Som hon tog den.
Med hela familjen på plats i Zürich gick hon ut och genomförde sin första mästerskapsmatch som att hon aldrig gjort något annat.
Redan i den tredje minuten stormade den kvicka högerbacken in mellan de tyska försvararna i motståndarnas straffområde och serverade Kosovare Asllani på silverfat.
Avslutet från den 35-åriga mittfältsveteranen – som själv blev Sveriges äldsta EM-målskytt genom tiderna i 3–0-segern mot Polen häromdagen – gick dock utanför.
I den 25:e minuten löste Smilla Holmberg saken på egen hand.
Utropstecken i truppen
Hon ryckte retfullt enkelt förbi Sarai Linder på högerkanten. Klara Bühl kom till undsättning, Holmberg lurade bort henne också. Hon klämde sig förbi de båda tyskorna och när Linder sedan försökte bryta ville det sig inte bättre än att bollen gick via svenskans fot och rakt upp i nättaket.
Målet, som betydde svensk 2–1-ledning, kommer huvudpersonen knappt ihåg.
– Det var väldigt svårt att ta in faktiskt, väldigt mycket känslor. Men det var fantastiskt, speciellt eftersom vi hade fått en tuffare start, säger Holmberg.
Sveriges förbundskapten Peter Gerhardsson var mycket nöjd med sin mästerskapsdebutant.
– Smilla gör det väldigt bra. Med kontringsspel kände vi att Smilla kunde passa bra mot det här motståndet. Hon får liksom hantera de skickligaste en mot en-spelarna som hon har mött på den här nivån och gör det så pass bra, säger Gerhardsson till Viaplay.
Det har gått undan för Smilla Holmberg den här våren. Så sent som i slutet på maj gjorde hon debut i A-landslaget, sedan var hon ett av utropstecknen i den svenska EM-truppen. I premiären mot Danmark blev hon inbytt och fick göra sin mästerskapsdebut.
Och nu har hon skrivit in sig i historieböckerna som en av blott tre 18-åringar som gjort mål för Sverige i ett EM.