Det är 25 år sedan långfredagsavtalet skrevs under i Nordirland. Det markerade ett officiellt slut på den blodiga konflikten kring områdets status, men splittringar och spänningar finns fortfarande kvar.
Colm Walsh, forskare vid Queen’s University som har forskat kring de paramilitära styrkorna och deras utnyttjande av befolkningen för brottsliga syften, säger att Nordirland är ett helt annat land nu än när avtalet skrevs under 1998. Men grupper som Nya IRA, UVF och UDA finns kvar och har ett negativt inflytande på många unga.
I samband med årsdagen av långfredagsavtalet kastade grupper av ungdomar bensinbomber och andra projektiler på polisfordon vid Creggan-området i staden Londonderry. Londonderry är ett starkt fäste för republikanerna, vilka vill att Nordirland ska förenas med Irland. Så sent som 2019 mördades bloggaren Lyra McKee i Creggan av Nya IRA under oroligheterna som blossade upp där då.














