Socialdemokraterna vill att staten tar en större roll i skolan. Förutom vinstförbud vill man bland annat se ett gemensamt skolval och en förändrad skolpeng.
S går till val på vad man kallar en omläggning av skolpolitiken. Partiet vill att staten ska ta ett större ansvar för skolan, bland annat genom regler för lärartäthet, klasstorlek och elevhälsa.
– Staten ska kliva fram och ta itu med systemfelen i skolan, säger Anders Ygeman, partiets utbildningspolitiske talesperson.
Kvalitetsjournalistik – så arbetar Svenska Epoch Times
Svenska Epoch Times är opartisk och tar inte politisk ställning. Publicerat material ska vara sant. Om vi har gjort fel ska vi skyndsamt rätta det.
Vi vill med vår sammantagna rapportering ge ett bredare perspektiv på samtidens relevanta frågor. Detta innebär inte att alla artiklar alltid ger ”båda sidor”, framförallt inte korta artiklar eller intervjuer där intentionen endast är att rapportera något som hänt just nu.
Vi är medlemmar i TU – mediehusens branschorganisation. Här finns de pressetiska reglerna vi följer.