Västra Götalandsregionen säger upp avtalet om vårdsystemet Millennium – och betalar leverantören Oracle 657 miljoner kronor. Samtidigt blir Oracle kvar för att hantera de nuvarande IT-systemen.
Införandet av Millennium i Västra Götalandsregionen (VGR) i november 2024 pausades efter bara tre dygn, efter tekniska problem och starka protester från vårdpersonalen.
Bland annat rapporterade anställda på Södra Älvsborgs sjukhus i Borås att ord som "inget" och "inga" försvann från röntgensvaren. Samtidigt gick en vårdcentral i Kinna över till papper och penna i stället för att arbeta i Millennium.
Det stod relativt snart klart att regionen troligen inte skulle gå vidare med det kritiserade systemet, trots att stora investeringar redan hade gjorts. Nu är det helt klart att avtalet bryts, meddelar regionen i ett pressmeddelande.
Överenskommelsen med Oracle väntas bli påskriven under fredagen, sedan regionstyrelsen ställt sig bakom förslaget.
”Skapar trygghet”
VGR planerar i stället att bygga upp ett nytt vårdsystem som baseras på olika moduler.
”Vi har nått en överenskommelse som skapar trygghet och handlingskraft framåt. Den stärker förutsättningarna för en patientsäker vård och en hållbar arbetsmiljö för våra medarbetare”, säger regiondirektör Ann-Charlotte Järnström i pressmeddelandet.
Samtidigt förlängs avtalen för de befintliga systemen, varav flera också kommer från Oracle. Den amerikanska IT-jätten får enligt överenskommelsen fortsatt ansvar för att utveckla och underhålla systemen.
Förlängda avtal
Det kommer enligt VGR att leda till en kostnadsökning på 40 miljoner kronor per år.
”Förhandlingarna har handlat om att hitta en samlad lösning som båda parter kan acceptera och som ger VGR bästa möjliga förutsättningar att gå vidare efter Millennium”, säger Ann-Charlotte Järnström.
Enligt VGR beräknas det avbrutna införandet av Millennium till och med augusti i år ha kostat cirka 3,8 miljarder kronor.
Även region Skåne hade långt gångna planer på att införa det kritiserade journalsystemet, men meddelade i våras att man inte kommer att ta Millennium i bruk i sin nuvarande form.











