Runt omkring mig sand, småsten och glesbevuxet gräs så långt ögat kan nå. Det är som att blicka ut över havet, fast i helt andra färger, brunt, grått och grönt. Jag befinner mig i kanten av den väldiga Gobiöknen med en yta nästan tre gånger Sveriges. Det är tio år sedan nu, men frågan är: Vad gör jag där?
För att besvara frågan får vi söka oss 100 år tillbaka i tiden. En snart 40-årig sjuksköterska vid namn Gertrud Falck väljer då att satsa sitt liv på att försöka bereda väg för kristendomen i Mongoliet, via Svenska mongolmissionen.
Kristnandet gick det väl sådär med, men Gertrud och hennes missionärskollegor blev ändå periodvis mycket omtyckta och aktade för sin förmåga att bota och lindra sjukdomar. De tog även emot skadade och sjuka djur, först i Urga (nuvarande Ulan Bator) och senare på missionsstationer med fantasieggande namn som Hallong Osso, Hatt in Sum och Goltjaggan i Inre Mongoliet, som tillhör Kina.










