En person har hittats död och två ungdomar i 18-årsåldern har förts till sjukhus efter en villabrand i Svenljunga under natten mot söndagen. Händelsen utreds som mordbrand.
Skadeläget för de två ungdomarna, som fördes till sjukhus med ambulans under natten, är oklart. Ytterligare en person hittades senare död i huset. Den avlidna har inte kunnat identifieras men enligt polisen finns tydliga indikationer på vem det är och anhöriga till denne är underrättade.
– Räddningstjänsten kommer att vara kvar för eftersläckningsarbete fram till 10-tiden. Sedan när det har svalnat tillräckligt kommer vi att spärra av och inleda en teknisk undersökning av platsen, säger Adam Isaksson Samara, presstalesperson på polisen.
Det var vid klockan 01 natten till söndag som räddningstjänsten larmades om en kraftig brand i ett hus utanför Svenljunga. Redan under natten uppgav Pontus Studahl, vakthavande befäl vid räddningstjänsten att huset i princip brunnit ned till grunden.
Händelsen utreds som mordbrand men det finns på söndagsmorgonen inga misstänka ännu.
– Det är i nuläget väldigt oklart varför det har brunnit, säger Adam Isaksson Samara.













