Det iranska styret har hört av sig till USA ”för att förhandla”, hävdar president Donald Trump. Samtidigt uppges USA se över olika alternativ för att slå till mot Iran.
– Ledarna i Iran ringde i går (lördag), säger Trump till reportrar ombord på presidentplanet Air Force One.
Ett möte håller enligt presidenten på att planeras. Han tillägger dock att ”vi kanske måste agera före det”.
Irans utrikesminister svarar på måndagsförmiddagen att landet är redo för samtal – men också för krig.
– Den islamiska republiken söker inte krig, men är fullt förberett för krig, säger Abbas Araghchi till utländska ambassadörer i Teheran, enligt statsstyrda medier.
– Vi är också redo för förhandlingar, men sådana förhandlingar måste vara rättvisa, med lika rättigheter och baserade på ömsesidig respekt.
Hundratals döda
Över 500 personer uppges ha dödats i de regimkritiska demonstrationerna i Iran, enligt den USA-baserade människorättsgruppen Human Rights Activists News Agency (HRANA).
– Vi ser mycket allvarligt på detta. Militären undersöker saken och vi överväger några mycket kraftfulla alternativ. Vi kommer att fatta ett beslut, säger Trump.
Sedan tidigare har den amerikanska ledaren hotat att ”slå till mycket hårt” om demonstranter dödas i Iran.
– Det verkar som att de börjar göra det, svarar Trump på en fråga ombord på presidentplanet huruvida Iran nu passerat hans röda linje.
Skicka Starlink?
Men om USA ska slå till är frågan hur.
– Vi har ett spektrum från de militära alternativen, alltså anfall mot regimmål, till cyberstöd mot regimen, till att skicka Starlink-system för att hjälpa demonstranterna, säger en källa till israeliska The Jerusalem Post.
Elon Musks satellitnät Starlink är en av få möjligheter för iranier att få kontakt med omvärlden. Men antalet Starlink-terminaler – som används för uppkoppling mot satelliterna – i Iran antas i nuläget vara mycket få.












