Ännu är inget datum satt men ett samtal är nära förestående mellan USA:s president Donald Trump och Kinas president Xi Jinping, säger Vita husets ekonomiska rådgivare Kevin Hassett.
– Vi förväntar oss att president Trump kommer att ha ett underbart samtal om handelsförhandlingarna den här veckan med president Xi, säger Hassett i ABC News program "This Week."
Efter förhandlingar i Schweiz i maj enades världens två största ekonomier om att de sätter de extremt höjda nivåer för importtullar på paus i 90 dagar för att ge utrymme för förhandlingar.
Men de senaste dagarna har det börjat knaka i fogarna och tonen mellan Peking och Washington har frusit till igen.
Under fredagen beskrev dessutom USA:s finansminister Scott Bessent tullsamtalen med Kina som ”lite fastkörda”.
Kevin Hassett betonar nu att de amerikanska och kinesiska förhandlingsdelegationerna pratar med varandra varje dag för att ”försöka få bollen i rullning i den här frågan”.
Hasset säger samtidigt att han inte är säker på om ett specifikt datum för presidenternas samtal är satt.
– Men det har diskuterats att de två kommer att prata om Genèveavtalet, som vi alla är mycket positivt inställda till.