Fartygskaptenen vid båtolyckan utanför Tjörn omhäktas. Enligt åklagaren syntes fritidsbåten på radar.
Kaptenen är på sannolika skäl misstänkt för vållande till annans död efter olyckan i slutet av juli, då ett handelsfartyg kolliderade med en fritidsbåt. Även lotsen som var ombord vid olyckstillfället är misstänkt.
”För närvarande är brottsmisstankarna lika starka mot befälhavaren och lotsen”, säger åklagare James von Reis i ett pressmeddelande.
De båda har konfronterats med radarsekvenser från händelsen som sparats i lastfartygets så kallade ”svarta låda”.
”Båda har erkänt att man i god tid kan se tydliga radar-ekon från båda fritidsbåtarna, både den som påkördes och förliste och följebåten som låg lite före. Men att de inte har uppmärksammat detta i realtid”, säger von Reis och tillägger:
”Om de bara hade gjort så skulle åtgärder ha vidtagits på Misje Verde för att undvika kollision”.
Kaptenens försvarare hade tidigare meddelat att de skulle motsätta sig att häktningen förlängs och att kaptenen nekar till brott. Även lotsen, som inte varit häktad, har nekat till brott.
Av de fyra personer som befann sig på fritidsbåten omkom två, en kvinna och ett barn.













