Nätbanken Avanza hade under morgonen tekniska problem.
– De skulle nog behöva lägga resurser på att göra systemen mer robusta, säger Sverre Linton, chefsjurist på Aktiespararna.
Kunder som loggade in på nätbanken på tisdagsmorgonen upptäckte att det såg ut som att deras sparpengar var borta och att det inte gick att lägga ordrar. Avanzas vd Gustaf Unger säger att det hela var ett visuellt fel som berodde på en felaktig fil från tredje part.
– Väldigt olyckligt, men nu är det löst.
Problemen började natten till måndag och pågick fram till 9.30. Och det är inte första gången som Avanza drabbas av teknikstrul.
– Man skulle kunna säga att de har en teknikskuld. Det är små men pinsamma misstag, säger Aktiespararnas chefsjurist Sverre Linton.
– Avanza har tyvärr fått ett rykte om sig att ha ganska mycket tekniska problem, fortsätter han.
Linton påpekar att många banker dras med teknikstrul mer eller mindre återkommande. Han säger dock att om Avanzas strul fortsätter kan det bli aktuellt för Finansinspektionen att granska bolagets it-system.
– Varumärkesskadan blir betydligt större och värre ju längre det pågår.














