USA:s första dam Melania Trump står på torsdagen värd för ett möte mellan företrädare för Ryssland och Ukraina i Vita huset. I bakgrunden fortsätter snåriga överläggningar mellan Ukraina och USA:s medlande sändebud.
Presidentfrun kommer ”personligen föra samman företrädare från Ryssland och Ukraina, två länder som ligger i krig”, heter det i ett pressutskick från hennes kansli. Vita huset aviserade ett möte tidigare i veckan och beskrev det då som ”ett extraordinärt ögonblick i amerikansk historia”.
Ryssland har planerat att skicka förhandlaren Kirill Dmitrijev och Jana Lantratova, dumaledamot som president Putin har utsett till ett slags ombudsman i människorättsfrågor, enligt ett tidigare besked från Kreml.
Ukraina skickar en motsvarande ombudsman, Dmytro Lubinets, som har meddelat i sociala medier att han är på väg till Washington för att träffa Melania Trump och hålla ”viktiga möten”.
Tillskrivs huvudroll
USA:s första dam har lyfts fram i en mer framträdande roll under de senaste veckorna, i ett läge där det görs nya försök att blåsa liv i förhandlingar om fred mellan Ukraina och invaderande Ryssland.
Den amerikanska presidentfrun har tilldelats en hedersmedalj av Ukraina genom ett dekret från president Volodymyr Zelenskyj som tillkännagavs på onsdagen. Den får hon för att ha bidragit till en begränsad vapenvila i den ockuperade småstaden Olesjky vid fronten i södra Ukraina.
Som Melania Trumps egen stab beskriver det var det hon som tog initiativ till vapenvilan. Den har utgjort ett litet men sällsynt undantag då bägge krigets parter har pausat krigföringen, vilket har möjliggjort evakueringar av många av ett par tusen kvarvarande civila.
Samtal i Bryssel
USA:s nya medlingsförsök – med skarpare påtryckningar mot Ukrainas regering och överraskande sanktionslättnader för Ryssland – ska fortsätta med trepartssamtal på tjänstemannanivå i Abu Dhabi nästa vecka.
Ukrainas president Zelenskyj meddelade på onsdagskvällen att han hade talat i telefon i en och en halv timme med USA:s medlare Steve Witkoff och Jared Kushner.
Vid sidan av det pågår samtal i Bryssel, där företrädare för Ukraina, EU och USA möter andra från bland andra Frankrike, Storbritannien, Tyskland samt Nato och Världsbanken. De uppges diskutera dels en återuppbyggnad av Ukraina efter kriget och dels hur landets säkerhet ska garanteras i fredstid.
”Det finns inget alternativ till fred och våra säkerhetsgarantier efter kriget måste vara fullständigt orubbliga”, skrev Volodymyr Zelenskyj på onsdagen.













