Jimmie Åkesson vill se livstids fängelse för pedofiler som begår sexualbrott mot barn – eller att de kastrerar sig.
– Det är en fråga som vi kommer att gå till val på, sade SD-ledaren till TT i samband med sitt sommartal i Sölvesborg.
Kristdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna har tidigare kommit med förslag om kemisk kastrering före frigivning. Men nu vill Åkesson gå ännu längre.
– Jag tycker att livstidsstraff är rimligt kopplat till den höga återfallsrisk som finns i den här gruppen, och vill man ha ett tidsbegränsat straff skulle man kunna tänka sig kirurgisk kastrering som en möjlighet.

Palestinaaktivister förs bort av polis och ordningsvakter under Jimmie Åkessons (SD) sommartal. Foto: Johan Nilsson/TT
Vill se brottsprovokation
SD-ledaren har tidigare riktat kritik mot att polisen inte har tillräckligt med befogenheter. I sitt förra sommartal föreslog han krav på att polisen ska få använda brottsprovokation och använde Dumpen som ett gott exempel. Den önskan upprepar han i årets sommartal.
– Privat drivna organisationer som Dumpen ska inte behöva göra det de gör. Inte i ett land med insikt om nödvändigheten i att skydda de som behöver skydd allra mest, sade han från scen.
SD-ledaren gav i inledningen av sitt tal i Sölvesborg sitt stöd till Israel i kriget mot Hamas. Han anklagade folkvalda politiker och demonstranter för att stötta Hamas – och sade att de ”påhejade gapande tokstollarna inte sällan är utlänningar från Mellanöstern”.
– Vi vill inte ha ert krig på våra gator! Är det för mycket begärt att visa landet som så frikostigt öppnat sina dörrar för er lite respekt?
Avbryts i sitt tal
På frågan om hur personer som är kritiska mot Israel i sådana fall ska få uttrycka sin kritik svarar han:
– Det kan man uttrycka på ett civiliserat sätt.
Så om man demonstrerar på gator för Palestinas sak, och om man gör det som du säger på ett civiliserat sätt, är det okej då?
– Ja, vi har demonstrationsfrihet i Sverige, så det har man rätt att göra.
I publiken fanns några demonstranter som höll upp skyltar av wellpapp där det bland annat står skrivet: ”Fuck Israel, Fuck Hamas, Fuck Jimmie du stödjer folkmord”.
När SD-ledaren började tala om kriget mellan Israel och Hamas fördes personerna ut av ordningsvakter.
En av demonstranterna är nu misstänkt för hets mot folkgrupp, enligt Skånepolisen under lördagskvällen. Expressen har pratat med demonstranten, som bekräftar att hon sagt ”heil Hitler”.