Flera tusen demonstranter tog sig på söndagen ut på gatorna i Genève för att protestera mot veckans G7-möte i Frankrike. En bil har satts i brand och flera byggnader har vandaliserats.
Flera tusen, enligt vissa uppgifter tiotusentals, demonstranter möttes på söndagen av omkring 7 000 poliser i Genève. Protesten mot det stundande G7-mötet inleddes enligt lokala medier lugnt, men urartade under eftermiddagen.
Polis har använt tårgas för att skingra fler maskerade demonstranter som kastade gatsten mot polisen. På bilder syns de också slå sönder fönsterrutor och bland annat en busskur, samt sätta eld på en bil inte långt från FN:s hus i staden.
G7-mötet äger rum 15-17 juni i den lilla franska kurorten Évian-les-Bains. Men världsledarna kommer att anlända till närmaste stora flygplats, i Genève, på andra sidan gränsen till Schweiz.
Finansstaden Genève minns ännu oroligheterna vid G8-mötet i Évian-les-Bains 2003, då staden skakades av upplopp och stor förödelse.













