En rysk kryssningsrobot flög in i polskt luftrum under natten, uppger Ukrainas utrikesminister Andrij Sybiha. Natolandet Polen har inte officiellt meddelat vilken typ av ”oidentifierat objekt” det handlar om.
Polens premiärminister Donald Tusk säger vid en presskonferens att ”allt tyder på” att det var en rysk robot som registrerades i landets luftrum, rapporterar TVP World.
– Men vi vill vara 100 procent säkra på vilken typ av robot det var och vem som avfyrade den, säger han.
Enligt Andrij Sybiha handlar det just om en robot av typen Kh-101 som ska ha varit en del av Rysslands omfattande nattliga attack mot Ukraina.
”Detta är ännu ett tydligt bevis på att det är brådskande att stärka Ukrainas luftförsvar just nu och att detta utgör en garanti för skyddet av hela det euroatlantiska samfundet”, skriver Sybiha på X.
Vill inte eskalera
Tidigare har flera länder nära Ryssland och Ukraina rapporterat om drönare som hamnat i deras luftrum under attacker.
– I och med att båda sidor försöker skydda sig med både luftvärn och elektronisk krigföring mot drönare och kryssningsmissiler så kan en del missiler hamna där de inte ska, säger Johan Norberg, militäranalytiker vid Totalförsvarets forskningsinstitut (FOI).
– Jag tror att man är väldigt angelägen om att inte eskalera situationen i onödan, vare sig från rysk eller polsk sida.
Kränkningen ”understryker återigen att Rysslands aggression är ett hot mot hela Europas säkerhet”, skriver EU:s rådsordförande António Costa på X.
Även Sverige fördömer händelserna.
”Sverige fördömer nattens nya dödliga ryska attacker mot Ukraina och den helt oacceptabla kränkningen av polskt luftrum. Jag står i kontakt med Polens premiärminister Donald Tusk”, säger statsminister Ulf Kristersson (M) i en kommentar till TT.
Ökad stridsberedskap
Under natten upptäcktes ett ”oidentifierat objekt” i polskt luftrum. Senare hittades en trolig nedslagsplats för det objektet i ett obebyggt område nära samhället Tarnawa-Kolonia i provinsen Lublin.
”För att garantera säkerheten i det polska luftrummet ökades stridsberedskapen för luftförsvaret”, skriver militären på X.
”Klockan 03.40 upptäcktes ett oidentifierat objekt som rörde sig västerut i polskt luftrum.”
Kratern som hittades på ett fält var tio meter bred, meddelar inrikesdepartementet.
Polisen i staden Lublin meddelar att en utredning pågår på platsen efter att räddningstjänsten bedömt området som säkert.










