I Korea är tiden då körsbärsträden slår ut en viktig högtid. Den praktfulla blomningen symboliserar vårens ankomst och firas med olika festligheter. I Stockholm är också de rosa träden i Kungsträdgården ett återkommande inslag som drar stor publik. I år sammanföll det med ankomsten av Kia EV2, och därför inleder vi provkörningen av den nya koreanen bland de blommande körsbärsträden i vår kungliga huvudstad.
Med EV2 fyller Kia på sin elbilsbukett med sin minsta modell hittills. Utvändigt är den lilla krabaten stöpt i samma suvform som flera av sina artfränder, medan insidan bjuder på nytänkande utrymmeslösningar – inte minst två olika typer av baksäten. Tanken är att EV2 ska fungera som en helhetslösning för den mindre familjen, trots sitt kompakta yttermått på 406 centimeter.
Foto: CNP
Kia har gjort det lätt för sig med namngivningen av sina EV-modeller, och detsamma gäller designen av den nya ”tvåan”. Det rör sig i stort sett om en förkrympt EV3, och för den oinvigde kan bilen lika gärna förväxlas med en EV5. Nu är det inget fel på linjerna – men det blir svårt att hålla reda på alla modeller när de är lika som körsbärsblommor.











