LeBron James första hemmamatch som Philadelphia-spelare blev en succé. Cleveland besegrades med 114–106 efter en jätteupphämtning i matchens andra halva.
Tyrese Maxey stod för hela 32 poäng när Philadelphia vände ett 29 poäng stort underläge till en åttapoängsseger. Det är Philadelphias största vändning sedan play-by-play-statistiken infördes i slutet av 90-talet.
James stod för 17 poäng mot sin forna klubb, men också en hel del misstag. Publiken buade stundtals åt storstjärnan som man hoppats ska öka chanserna till en NBA-titel.
LeBron James har spelat för Cleveland i två omgångar (2003–2010 samt 2014–2018) och blev mästare med klubben 2016. Cleveland hade hoppats få tillbaka stjärnan för en tredje sejour – men han skrev i stället på för Philadelphia.










