Socialdemokraterna faller och Liberalerna lyfter i en mätning gjord av Novus, där oppositionens försprång krymper till 2,6 procentenheter. S partisekreterare Tobias Baudin varnar väljare för att ta ut segern i förskott och låna ut sin röst.
Förändringarna för S och L i mätningen, som genomfördes 24–30 augusti och beställdes av TV4 och GP, är statistiskt säkerställda.
S-nedgången uppmäts till 4,3 procentenheter, ned till 25,8 procent.
Har Nooshi Dadgostar rätt i att väljare lägger sin röst på Vänsterpartiet för att markera att de inte vill ha en högersväng?

Socialdemokraternas partisekreterare Tobias Baudin (S) vid en pressträff i förra veckan. Foto: Stefan Jerrevång/TT
– Jag tror att många väljare tänker att valet ser ut att vara färdigt, "det blir Magdalena och då kan jag lägga min röst på Vänsterpartiet för att dra oss vänsterut, eller Centern för att dra oss högerut, eller på Miljöpartiet för att jag tycker att sossarna ska hålla på mer med klimatpolitik". Men valet ser ut att bli väldigt, väldigt jämnt och man kan inte låna ut sin röst, säger Tobias Baudin.
L stiger
Mätningen visar att stödet för L stiger 1,4 procentenheter till 3,3 procent, den högsta noteringen i Novus mätningar sedan Simona Mohamsson tillträdde som partiledare.
– Det här bådar gott för valdagen, säger hon till journalister på onsdagen.
Är det stödröster vi ser här, eller är det liberaler som röstar?
– Jag är glad över att det finns väldigt många svenska väljare som tycker att skolan är viktig. Jag kan också se framför mig att det finns många som vill fortsätta med det blågula samarbetet.
”Är enade”
SD-ledaren Jimmie Åkesson har sagt att om inte L nått upp till 3,5 procent i opinionen tio dagar före valet ser han en L-röst som bortkastad, och uppmanar då alla blågula väljare att i stället rösta på något av de andra Tidöpartierna.
”Jag står kvar i mitt resonemang om Liberalerna. De närmar sig, men trots att mätningen är glädjande på flera sätt så är det trots allt bara en mätning. Underlaget behöver vara bredare än så för att vi på riktigt ska kunna räkna med L i valet", säger han i en skriftlig kommentar.
Moderatledaren Ulf Kristersson tolkar mätningen med försiktighet.
– Det är valdagen som gäller. Enskilda opinionsmätningar kommer jag att ta med en nypa salt, oavsett vilken riktning de går i, säger han på en pressträff.
– Men jag tycker att nu bekräftas den känsla jag hade de första veckorna av valrörelsen, när alternativen blir tydligare blir också valet för väljarna tydligare.
Vänsterpartiet och Centerpartiet får 8,4 respektive 8,3 procent, Miljöpartiet får 7,8 procent.
Bland övriga Tidöpartier får Moderaterna 17,2 procent, Kristdemokraterna 6,5 procent och Sverigedemokraterna 20,7 procent.
Totalt intervjuades 2 984 personer i Novus-mätningen.












