Internationella paralympiska kommitténs (IPK) ordförande Andrew Parsons riktar kritik mot Ukraina efter Paralympics i Italien. Han anser att landet har försökt flytta fokus från idrott till politik, säger han till nyhetsbyrån AP.
– Ja, jag tror att det fanns ett försök att hela tiden ta fokus från idrotten, säger Parsons och kallar det "en besvikelse".
Ukraina har under spelen i Italien valt att bojkotta både invigningen och söndagskvällens avslutningsceremoni. Detta i protest mot att ryska och belarusiska idrottare har fått tävla under sina egna nationsflaggor i Paralympics.
– Jag hoppas verkligen att detta är en lärdom även för de nationella paralympiska kommittéer som har valt att fokusera mer på den politiska sidan än på den idrottsliga, för idrotten har segrat, säger han.
Ryssland tog tolv medaljer under Paralympics. Belarus tog två.










