Kalle Karlsson fick lämna Hammarby blott elva matcher in på säsongen. Efter en tredjedel av serien och en förlorad cupfinal ”agerade” Hammarbys ledning.
Läckorna inifrån denna ledning är emellertid frikostiga, faktiskt överväldigande, och ingen ska behöva undra över vad som hände under dessa knappa sex månader. Ändå finns det en slående oförmåga att dra slutsatser av allt som skrivits om händelsen.
Det som träffar mig i informationsflödet är ett uttryck jag tidigare inte sett. För 25 år sedan, när Sven-Göran Eriksson berättade om hur han gjort Lazio till ett vinnarlag, talade han om att ”säkra omklädningsrummet”. ”Svennis” tog in ett antal spelare som han haft förut, framför allt i Sampdoria. Med Roberto Mancini i spetsen hade han en grupp som höll ordning i kabyssen, och lagkaptenen Mancini var särskilt viktig i det avseendet. Det gällde att inte ”förlora omklädningsrummet” utan behålla skärpan bortom allmän leda och intrigspinnerier.










