Israel har börjat flytta palestinska fångar som ska släppas i enlighet med uppgörelsen om vapenvila – men samtalen om vilka som ska släppas fortsätter. Israel har bland annat sagt nej till att frige Marwan Barghouti, som kallats ”palestiniernas Nelson Mandela”.
Mousa Abu Marzouk, högt uppsatt i palestinska Hamas, säger till mediebolaget Al Jazeera att den terrorstämplade gruppen insisterar på att Barghouti och flera andra kända profiler tas med på listorna över personer som ska friges.
Barghouti blev känd inom den politiska rörelsen al-Fatah under 1980- och 1990-talen. Han sitter fängslad sedan 2002, då Israel dömde honom för delaktighet i dödliga attacker.
Israel ser alltså honom som en terrorledare, medan palestinierna brukar framhålla honom som en enande figur som skulle kunna bli en framtida president. Han har ibland kallats en Mellanösterns Nelson Mandela, som skulle kunna bli drivande i upprättandet av en palestinsk stat.
En del experter säger att Israel just därför inte vågar frige Barghouti, som vid det här laget är 66 år.
Enligt avtalet som Israel och Hamas enats om ska den palestinska gruppen släppa all gisslan som hålls i Gazaremsan. Israel ska frige dels ungefär 1 700 personer som gripits under kriget, dels 250 sedan tidigare fängslade personer, många av dem liksom Barghouti kända namn.
På lördagseftermiddagen meddelade den israeliska fängelsemyndigheten Shabas att man under natten börjat flytta fångar till två häkten inför deras frisläppande.