Israel återgår till att upprätthålla vapenvilan med Hamas, uppger landets militär – efter det att man beordrat att stoppa alla leveranser av nödhjälp in i Gaza. Under söndagen har striderna blossat upp på nytt i remsan. Minst 45 palestinier och två israeliska soldater uppges ha dödats under söndagen.
”I enlighet med ett beslut från den politiska sfären och efter en serie av signifikanta räder som svar på Hamas kränkningar har IDF återupptagit upprätthållandet av vapenvilan”, meddelar den israeliska militären i ett uttalande sent på söndagskvällen.
Uttalandet följer på ett tidigare besked om att Benjamin Netanyahu accepterat Israels militärchef Eyal Zamirs rekommendation om en fullständig paus för nödhjälpen.
Den snabba händelseutvecklingen sker i ett läge där både Hamas och Israel anklagat varandra för kränkningar mot vapenvilan på söndagen. Kort före beslutet om stoppet för nödhjälp påbörjade den israeliska militären en serie attacker mot Gazaremsan.
Granatattack
Två israeliska soldater dödades i en granatattack i Rafah på söndagsmorgonen, rapporterar israeliska medier med hänvisning till militären. Ytterligare tre soldater uppges ha skadats när de blivit beskjutna av krypskyttar.
Incidenterna uppges ha inträffat i ett område som fortfarande kontrolleras av israelisk militär i enlighet med den inledande fasen i avtalet om vapenvila. Israel svarade även då med flera flygattacker i området.
Hamas tillbakavisar
Hamas har tillbakavisat anklagelserna och uppger att man inte har något att göra med händelserna.
”Vi är engagerade vad gäller upprätthållandet av vapenvila i samtliga delar av Gazaremsan. Vi har ingen information om incidenter eller sammandrabbningar i Rafah-området, som är under ockupanternas kontroll”, heter det i ett uttalande, rapporterar Times of Israel.
Enligt det Hamasstyrda civilförsvaret i Gaza har minst 45 människor dödats sedan midnatt.