Explosioner har hörts över stora delar av Iran efter amerikanska och israeliska attacker mot landet. Irans högste ledare, ayatolla Ali Khamenei, och revolutionsgardets chef har dödats, enligt USA och Israel. Enligt iranska Röda Halvmånen har över 200 människor dött i attackerna. Men få bekräftade uppgifter finns och många rykten om händelseutvecklingen i Iran florerar.
Ayatolla Ali Khamenei är död, skriver USA:s president Donald Trump sent på lördagskvällen på Truth Social. Uppgiften har inte bekräftat från iranskt håll, tvärtom, men från landet kommer rapporter om spridda jubelrop när ryktet om Khameneis död först kom tidigare under kvällen.
Även Mohammad Pakpour, ledare för Irans revolutionsgarde, och försvarsminister Aziz Nasirzadeh har dödats i de amerikanska och israeliska attackerna påstår den israeliska militären.
Flera kraftiga explosioner har rapporterats från såväl Teheran som många andra städer under lördagen och enligt iranska Röda Halvmånen ska drygt 200 människor i landet ha dött i anfallen, och över 700 skadats, rapporterar Reuters.

Rökpelare över Teheran på lördagen. Foto: AP/TT
Under kvällen kom nya uppgifter om smällar i Irans huvudstad, och invånarna ska ha uppmanats att lämna staden. "Om möjligt och under lugn, bege er mot andra städer", skriver myndigheterna i ett sms till de runt nio miljoner invånarna, enligt AFP.
Stor osäkerhet
Tidigare har det bland annat rapporterats om explosioner i städerna Isfahan, Qom och Karaj, enligt den regimtrogna iranska nyhetsbyrån Fars. Attackerna har varit landsomfattande, och enligt Israel de största det landet har genomfört – över 200 stridsflygplan och drönare ska ha attackerat 500 mål i Iran.
Stor osäkerhet har under lördagen präglat uppgifterna kring Irans styre och revolutionsgardet, och då inte minst om ayatolla Ali Khamenei var vid liv eller inte. En av de första explosionerna under lördagen ska ha inträffat i närheten av högste ledarens högkvarter och enligt The New York Times är stora delar av byggnaden jämnad med marken.
Statliga iranska medier uppgav på lördagen att den 86-årige ledaren på eftermiddagen skulle hålla ett tv-sänt tal, detta hade under kvällen ännu inte sänts.
”Betydande hot”
Attackerna inleddes under lördagsmorgonen. Efter flera uppgifter om explosioner i Iran bekräftade USA:s president Donald Trump angreppet. I ett tal sade han att USA:s mål var att skydda det amerikanska folket från ”betydande hot” från den iranska regimen.
Ett antal försvarsanläggningar och kärnenergianläggningar har angripits i attacken mot Iran, rapporterar Bloomberg med hänvisning till Irans utrikesdepartement.
I södra Iran uppges minst 85 personer, varav många elever, ha dödats när en flickskola träffades i en israelisk attack. Uppgifterna i statliga iranska medier har inte bekräftats, men enligt BBC ligger skolan i anknytning till ett stängt område som tillhör Irans revolutionsgarde.














