Kvarlevor efter ytterligare fyra gisslantagna som dött i fångenskap i Gaza har överlämnats av Hamas, enligt Israels militär. Israel uppges hota med halverad nödhjälp till Gaza till dess att Hamas lämnar över resterande kroppar.
Fyra kistor med döda gisslantagna har hämtats i Gaza av Röda Korset och överlämnats till Israels militär, skriver flera medier.
Netanyahuregeringen anklagar Hamas för att bryta mot fredsplanen sedan bara fyra av de tjugoåtta kvarvarande döda gisslantagna överlämnades på måndagen, då även samtliga 20 levande gisslan utväxlades mot närmare 2 000 palestinier som hållits i israelisk fångenskap.
I väntan på att Hamas lämnar över de återstående kvarlevorna kommer Israel att hålla gränsövergången i Rafah i södra Gaza stängd och halvera mängden humanitärt stöd som släpps in på landremsan, skriver israeliska Haaretz med hänvisning till Reuters.

Lastbilar med nödhjälp väntar på att köra in i Gaza från Egypten vid gränsövergången i Rafah på söndagen. Nu uppges Israel stänga övergången. Foto: Mohammed Arafat/AP/TT
Även USA:s president Donald Trump sätter press:
”Jobbet är inte avslutat. De döda har inte återbördats som utlovat”, skriver han på sin sociala medieplattform.
Egyptisk sökinsats
Den terrorstämplade islamistgruppen har tidigare uppgett att man inte vet var alla döda finns.

Donald Trump talar med reportrar ombord på presidentplanet Air Force One på tisdagen. Foto: Evan Vucci/AP/TT
Medlare från olika arabländer arbetar med frågan och tror inte att fredsplanen är äventyrad, uppger en diplomatkälla för Times of Israel. Tidningen skriver med hänvisning till qatariska Al-Araby att egyptisk personal på plats i Gaza arbetar med att hitta kvarlevor efter döda gisslantagna.
Röda Korset har varnat för att återbördandet kan ta veckor och att en del kvarlevor kanske aldrig återfinns i rasmassorna.
På tisdagen meddelade Israels militär att man identifierat de fyra kroppar som överlämnades på måndagen som en 23-årig nepalesisk student och tre israeler, 22, 26 och 53 år gamla.
Glädjescener
Glädjescener utspelades på måndagen i Tel Aviv, på Västbanken och i Gaza, då anhöriga återförenades med nära och kära som suttit inlåsta sedan krigsutbrottet i oktober 2023.
Vid ett toppmöte i egyptiska Sharm el-Sheikh förkunnade Donald Trump att andra fasen i fredsplanen nu har inletts.