Västanå Musik & Teater skapar vibrerande scenkonst om gränslös faderskärlek. Teater, dans och musik för berättelsen framåt och når ögonblicket då tiden stannar och bara hjärtat slår. Det är när teater är som bäst.
På premiären den 21 juni på uppsättningen av ”Kejsarn av Portugallien” är Berättarladan utanför Sunne i Värmland fylld till bristningsgränsen. Det ligger förväntan i luften inför teaterns stora sommarproduktion. Musikerna spelar upp och skådespelarna virvlar in på scenen en efter en – dramatiseringen av Selma Lagerlöfs välkända roman tar sin början.
Västanå har iscensatt många av Selma Lagerlöfs verk genom åren, och författarinnan är något av en husgudinna. Mitt i den värmländska kulturbygden, några mil ifrån Lagerlöfs barndomshem Mårbacka, ligger Berättarladan. Teaterscenen skapades 1999 med Shakespeares The Globe som förebild. Målet var ett scenrum som skulle förändras med hjälp av skådespelarna, och scenspråket skulle utgå från att inga onödiga scenelement skulle skymma skådespelarkonsten. Under åren har Västanå utvecklat en egen stil där text, musik och rörelse samspelar på ett intrikat sätt, och där kostymer och masker spelar en viktig roll i gestaltandet.