Storbritannien har gått med på att ge Saudiarabien begränsat militärt stöd i kampen mot Huthirörelsen i Jemen.
Premiärminister Andy Burnham säger att det brittiska flygvapnet kommer att hjälpa saudierna med att tanka militärflyg i luften.
Beskedet kommer samma dag som uppgifter om att USA:s president Donald Trump inte ska ha velat utlovat något militärt stöd till Jemens Saudistödda regering, vilket Jemens ledare i ett telefonsamtal bett om, enligt en källa till AFP.
Den Iranstödda Huthirörelsen, som kontrollerar stora områden i Jemen, har de senaste dagarna riktat flera attacker mot mål i USA-allierade Saudiarabien och hotar saudiska fartyg som försöker ta sig ut ur Röda havet, en transportväg som blivit allt viktigare i och med att Hormuzsundet är blockerat.












