En gång ansågs människor med intellektuella funktionsnedsättningar inte passa in i samhället. Nu visar Värmlands museum en utställning om institutionerna och vägen mot en annan människosyn.
Utställningen ”Inlåst & utanför” ger en inblick i hur Sverige behandlade människor med funktionsnedsättning under 1900-talet. Den 4 september öppnar vandringsutställningen hos Värmlands museum.
– Vi tycker att det är viktigt att lyfta detta ganska mörka kapitel i svensk historia, som inte ligger så långt bort. Utställningen handlar ju framför allt om 1900-talet, då det fanns ett annat synsätt på de människor som inte passade in på grund av intellektuella funktionsnedsättningar. Också här i vår region fanns flera institutioner där både barn och vuxna hölls inlåsta för vård, säger Karin Åberg Waern, utställningschef vid Värmlands museum.








