Sommarens hittills största skogsbrand i Frankrike är under kontroll, enligt myndigheterna. Branden har krävt ett människoliv och förstört stora områden och tiotals bostäder.
Det kommer dock att dröja flera dagar innan branden anses som släckt, enligt myndigheterna.
Branden, som började i tisdags, är den största som drabbat landet sedan 1949, enligt miljöminister Agnès Pannier-Runacher.
Under torsdagen skickade den franska armén ytterligare militärer till branden, som då täckte 17 000 hektar, varav 13 000 hektar var helt uppslukade av lågorna. Totalt bekämpade 2 000 män branden.

Branden i sydvästra Frankrike täcker ett område på 17 000 hektar. Foto: Franska räddningstjänsten/AP/TT
Många nedbrända bostäder
En kvinna i 65-årsåldern har dött och 13 personer skadats i branden. Omkring 25 bostäder och ett trettiotal bilar har brunnit upp. Omkring 500 hektar vinodlingar har också totalförstörts, enligt preliminära uppgifter.
En utredning pågår om vad som orsakat branden. Enligt François-Noël Buffet, minister på inrikesdepartementet, vet man redan vad som startade den.
– Just nu analyserar professionella tjänstemän exakt vad som hände. Det återstår att fastställa om det var avsiktligt eller ofrivilligt, säger han till BFMTV.

Minst 25 bostäder har förstörts i branden. Foto: Franska räddningstjänsten/AP/TT
”Ödelagt landskap”
Boende och turister i närliggande områden har ombetts att stanna kvar i sina hem så länge de inte uppmanats att evakuera. Runt om i regionen har tillfälliga boenden tagit emot människor som tvingats lämna sina hem.
I Corbièresmassivet är det en gång så gröna skogslandskapet inte längre sig likt.
– Det är väldigt sorgligt att tänka på hur vår region nu ser ut, med ödelagda landskap och desperata kvinnor och män. Inte bara i dag eller i morgon, utan i veckor och månader framöver. Det kommer ta år att återuppbygga, säger Xavier de Volontat, borgmästare i byn Saint-Laurent-de-la-Cabrerisse, till BFMTV.