Det får inte hända igen – och många länder efterlyser åtgärder för att förhindra en upprepning. Det säger migrationsminister Johan Forssell (M), efter EU:s extrainkallade möte om händelserna i den spanska exklaven Ceuta förra veckan.
Då tog sig, enligt spanska myndigheter 72 000 personer i land i Ceuta på den nordafrikanska Medelhavskusten med hjälp av olika flythjälpmedel eller genom att simma runt avspärrningarna mellan Marocko och Ceuta. 75 dog, enligt uppdaterade uppgifter från Spaniens delegation i Ceuta. En del drunknade, andra trampades ned i tumultet vid en av barriärerna mot Ceuta. Cirka 70 000 av de 72 000 som kom har redan förts tillbaka till Marocko.
Största på 20 år
– Enligt EU-kommissionen var det det största gränsöverträdandet på en dag på 20 år, säger Forssell efter videomötet med EU-ländernas ministrar med ansvar för migration.
– Tack vare de spanska myndigheternas resoluta agerande är många tillbaka i Marocko, säger Forssell, men han tror att det som hände kommer att diskuteras länge, och på fler möten.
Danmark, som tillsammans med Italien bad om det extrainkallade mötet, var mycket kritiska mot Spanien inledningsvis. 20 ytterligare EU-länder, däribland Sverige, anslöt till kritiken och kravet på extramöte. Från att ha föreslagit att stänga av Spanien från Schengen, den fria rörligheten inom EU, går nu Danmark över till att prisa Spaniens agerande.
”Jag är mycket glad över att Spanien handlade snabbt och skickade polis och militär och att många migranter redan har återvänt till Marocko”, säger Morten Bødskov, dansk migrations- och integrationsminister i ett uttalande.
Flera orsaker
Johan Forsell säger nu också att det kan finnas flera orsaker, än just spansk migrationspolitik, som kan ha spelat in.
– Jag tror att det har varit en del beskrivningar av den spanska politiken som inte har varit korrekta.
Tidigare i år gav Spanien invandrare som befunnit sig utan tillstånd i landet i minst fem månader möjlighet att ansöka om uppehållstillstånd, ett beslut som vissa pekar ut som ett skäl till händelserna i Ceuta. Ansökningstiden för amnestin löpte ut i juni, och 1,2 miljoner personer har skickat in en ansökan.
De flesta bedömare och analytiker som uttalat sig har lyft fram en kombination av faktorer, förutom spansk migrationspolitik. En är att Marocko har flera skäl att sätta press på Spanien och använda migration som ett vapen. Det skedde till exempel också 2021. En annan är att smugglare drivit på och spridit felaktig information om möjligheterna att komma till Spanien och EU. Även om Ceuta är en spansk exklav går det inte att resa pass- och visumlöst därifrån till Spanien.









