Tyskland, Storbritannien och Frankrike öppnar för nödvändiga "defensiva åtgärder" mot Iran för att "förstöra Irans förmåga att avfyra robotar och drönare".
"Vi har kommit överens om att samarbeta med USA och allierade i regionen i denna fråga", skriver ländernas ledare i uttalandet sent i söndags.
Frankrikes utrikesminister Jean-Noël Barrot utlovar stöd till de länder i regionen som ”dragits in i ett krig som de inte valt”.
– Frankrike uttrycker sitt fulla stöd och fullständiga solidaritet och står redo . . . att bidra till deras försvar, säger Barrot på en presskonferens.
I Bryssel håller EU-kommissionen ett extrainsatt säkerhetsmöte under måndagen. Ordförande Ursula von der Leyen fördömer Irans svarsattacker men betonar samtidigt att en diplomatisk lösning är den enda ”långsiktigt hållbara”.













