Fångvaktarna har flytt skräckfängelset Evin i Iran. Kvar finns bland andra svensk-iraniern Ahmadreza Djalali, inlåst med inget annat än bröd och vatten att leva på.
Utanför står vakter fortfarande på sina positioner. Men inne i Evin är det tomt, berättar KI-forskaren Djalalis fru Vida Mehrannia, som lyckats prata med sin man på telefon.
– Han sa att de inte har någon mat. Vakterna låste dörren och lämnade bara lite bröd och vatten.
Samtalet var kort och bröts flera gånger. Djalalis vittnesmål stämmer dock överens med flera uppgifter som kommit om läget för fångar i Iran under kriget.
– Ändå sade han att maten inte var det största problemet, utan problemet är att de är rädda och inlåsta medan de hör attackerna runt omkring, säger Vida Mehrannia, som bor i Sverige.
Flera attacker har genomförts i närheten av Evinfängelset, som hyser många politiska fångar och ligger i Teherans norra delar. Under det tolv dagar långa kriget mellan Iran och Israel förra året attackerades anstalten.
Djalali har suttit fängslad i Iran sedan 2016 och är dömd till döden. Han fick svenskt medborgarskap 2018.
Vida Mehrannia uppger att hon varit i kontakt med Sveriges regering, som enligt henne sagt att man inte kan göra något åt svensk-iranierns situation.
Utrikesdepartementet skriver till TT att man följer utvecklingen i Iran noga och att arbetet med att få hem Djalali fortsätter med full kraft, utan att gå in på några detaljer.
”De åtgärder och kontakter som bedöms vara det bästa för fallet kommer fortsatt att vidtas", skriver UD:s presstjänst.













